web hit counter Türkiye Deprem Risk Haritası ve Doğu Anadolu fay hattı uzunluğu özellikleri - idhealt.com

Türkiye Deprem Risk Haritası ve Doğu Anadolu fay hattı uzunluğu özellikleri

Idhealt – Kahramanmaraş’ta yaşanan 7.7 ve 7.6 şiddetindeki deprem ile 10 il ciddi bir enkaza dönüştı. Arama kurtarma ve enkaz çalışmaları devam ederken Doğu Anadolu fay hattı ve Türkiye deprem risk haritası araştırmaları İstanbul depremi tartışmalarıyla birlikte merak ediliyor. AFAD Türkiye deprem risk haritası ile 1,2,3 bölge riskli iller paylaşıldı.

Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattı bulunuyor. Peki, Doğu Anadolu fay hattı hangi illeri kapsıyor, nereden geçiyor? 1,2,3, derece riskli iller hangileri? İşte, Doğu Anadolu fay hattı uzunluğu, özellikleri ve AFAD Türkiye deprem risk haritası.

Türkiye Deprem Risk Haritası ve Doğu Anadolu fay hattı uzunluğu özellikleri

AFAD Türkiye deprem risk haritası ile Türkiye’de birinci, ikinci, üçüncü derece riskli bölgeler açıklandı. Kahramanmaraş merkez üssü olan 7,7 ve 7,6 depremleri sonrasında artçı depremler devam ederken bir yandan da Doğu Anadolu fay hattı ile ilgili bilgiler araştırılıyor.

Doğu Anadolu fay hattı üzerinde bulunan 10 ilde deprem ciddi hasarlar bıraktı. Enkaz çalışmaları hala devam ederken, Türkiye deprem risk haritası vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Peki, Doğu Anadolu fay hattı nereden geçiyor, hangi illeri kapsıyor? Türkiye Deprem Risk Haritası Doğu Anadolu fay hattı uzunluğu.

DOĞU ANADOLU FAY HATTI HANGİ İLLERİ KAPSIYOR?

Doğu Anadolu Fay Hattı; Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman, Elazığ, Bingöl ve Muş’a kadar devam ederek Kuzey Anadolu Fay Hattı ile buluşur..

DOĞU ANADOLU FAY HATTI NEDİR?

Doğu Anadolu Fay Hattı: Doğu Anadolu Fay Hattı Türkiye’nin doğusunda büyük bir Kırık dır. Fay, Anadolu Levhası ve Arap Levhası arasındaki sınır boyunca uzanmaktadır.

Doğu Anadolu Fay Hattı, Ölü Deniz Çatlağı’nın kuzey sonunda Maraş Üçlü Bitişme’sinden başlayarak kuzeydoğu istikametinde işler ve Karlıova Üçlü Bitişme’sinde sona erer ki burada Kuzey Anadolu Fay Hattı ile buluşur.

TÜRKİYE’DEKİ DİĞER FAY HATLARI

Batı Anadolu Fay Hattı: Batı Anadolu Fay Hattı (BAF), Anadolu’nun batısında doğu-batı uzanışlı, kuzeyden-güneye doğru sıralanan pek çok faydan oluşan deprem alanıdır.

Kuzey Anadolu Fay Hattı (KAF), dünyanın en hızlı hareket eden ve en aktif sağ-yanal atımlı faylarından biridir.

KAF sistemi, Anadolu Levhası’nın, güneyde Arap Levhası (yılda 25 mm’leri bulan hızlı sıkıştırma hareketi ile) ve kuzeyde (neredeyse hiç hareket etmeyen) Avrasya Levhası’nın arasında kalması ve bu sebeple batıya doğru açılma şeklinde hızla hareket etmesi sebebiyle yüksek sismik aktivite göstermektedir.

KAF, 1100 km uzunluğunda sağ yönlü ve doğrultu atımlı aktif fay hattıdır. Yaklaşık olarak Van Gölü’nden Saros Körfezi’ne kadar tüm kuzey Anadolu’yu keser. Tek bir faydan oluşmaz, pek çok parçadan oluşan fay zonudur. Fay hattında, parçalanmış-ezilmiş kayaçlar, soğuk ve sıcak su kaynakları, gölcükler, traverten oluşumları, genç volkan konilerine rastlanır.

TÜRKİYE DEPREM RİSK HARİTASI

Türkiye’de Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Doğu Anadolu Hattı ve Batı Anadolu fay hattı olmak üzere toplamda 3 büyük fay hattı bulunuyor. Deprem haritasında kırmızı renkte görülen iller birinci derece deprem bölgesi, pembe renke olanlar ikinci derece riskli bölge, sarı olan iller üçüncü dereceden deprem bölgesi olarak geçiyor.

İşte birinci dereceden deprem bölgesi olan iller;İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl ve Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt.

İkinci derece deprem bölgesi olan iller; Tekirdağ, İstanbul (1 ve 2. Bölge), Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak başta olmak üzere, Zonguldak, Tekirdağ, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum.

Üçüncü derece deprem bölgesi olan iller; Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu’yu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in de bazı bölgeleri ve Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir.

En az riskli bölgeler; Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman’dır.

You May Also Like

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *